Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Բաբկեն Թունյանը, պատվիրակության անդամներ Վահե Էնֆիաջյանը եւ Արտակ Մանուկյանը մայիսի 23-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել կառույցի՝ մայիսի 15-16-ը Բաթումիում տեղի ունեցած աշխատանքների վերաբերյալ:
Բաբկեն Թունյանի խոսքով՝ կայացել են Իրավական եւ քաղաքական հարցերի, ինչպես նաեւ Տնտեսական, առեւտրի, տեխնոլոգիական եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովների 53-րդ եւ 52-րդ նիստերը, որոնց մասնակցել եւ ելույթներ են ունեցել հայկական պատվիրակության անդամները:
Աշխատանքներն ընթացել են բնականոն հունով, որեւէ արտառոց միջադեպ տեղի չի ունեցել:
Իրավական եւ քաղաքական հարցերի հանձնաժողովի քննարկումների առանցքում եղել են մարդու իրավունքներին վերաբերող հարցեր: Մյուս հանձնաժողովում, որի աշխատանքը վարել է Վահե Էնֆիաջյանը, տեղի են ունեցել «Կանաչ տնտեսություն, կապույտ աճ» անվանումն ստացած թեմայով քննարկումներ, որի շրջանակում ելույթ է ունեցել նաեւ Արտակ Մանուկյանը: Նա խոսել է արեւային էներգիայի օգտագործման հարցից, ներկայացրել այդ ճյուղի վերաբերյալ Հայաստանի հնարավորություններն ու չօգտագործված ներուժը: Հայ խորհրդարանականն անհրաժեշտ է համարել ներդրումներ ներգրավելով՝ զարգացնել այն:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Աջարիայի Առեւտրատնտեսական պալատի ներկայացուցիչների, գործարարների, ինչպես նաեւ հայ համայնքի անդամների հետ: Քննարկվել են Հայաստան-Վրաստան կապերի ամրապնդմանն ուղղված հարցեր:
Վահե Էնֆիաջյանը դրական է գնահատել նորակազմ հայկական պատվիրակության աշխատանքը կառույցում, անդրադարձել վեհաժողովի՝ Բաքվում կայանալիք լիագումար նիստում քննարկվելիք հարցերին՝ նշելով, որ այդ ընթացքում տեղի է ունենալու ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի ընտրությունը:

Представлена работа делегации НС РА в ПАЧЭС
23 мая глава делегации НС РА в ПАЧЭС  Б.Тунян, члены делегации В.Энфиаджян и А.Манукян представили на созванной пресс-конференции работу структуры 15-16 мая в Батуми.
По представлению Б.Туняна, состоялись 53-е заседание Комитета по правовым и политическим вопросам и 52-е заседание Комитета по экономическим, торговым, технологическим и экологическим вопросам, в которых участвовали и выступили члены армянской делегации.
Работа прошла в нормальном русле, инцидентов не отмечено.
В центре внимания дебатов в Комитете по правовым и политическим вопросам были вопросы защиты прав человека. В других комитетах, работу которых вел В.Энфиаджян, состоялись   обсуждения на тему “Зеленое хозяйство, голубой рост”, в рамках которого выступил также А.Манукян. Он говорил об использовании солнечной энергии, представил возможности и неиспользованный потенциал Армении в этой области. Армянские парламентарии сочли необходимым с вовлечением инвестиций развивать гелиоэнергетику .
Делегация встречалась с представителями Торгово-промышленной палаты, бизнесменами Аджарии, а также с членами армянской общины. Обсуждены вопросы упрочения связей Армения – Грузия.
В.Энфиаджян положительно оценил работу новосформированной армянской делегации в структуре, обратился к вопросам, которые должны обсуждаться на предстоящем в Баку пленарном заседании, отметив, что в ходе его должны состояться выборы Генерального секретаря ПАЧЭС.